نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

my test

my test


امام خمینی

نقش دانشگاه در هر کشوری ساختن انسان است. ممکن است از دانشگاه انسان خارج بشود که یک کشور را نجات بدهد و ممکن است که یک انسان درست بشود که کشور را به هلاکت بکشاند...اکنون ای جوانان عزیز و ای دانشجویان امروز و فرداهای امت و اسلام،استقلال و آزادی به شما عزیزان سپرده شده و مسئولیت بزرگی به عهده همه گذاشته شده است. همه ملت و خصوصا دانشجویان مسلمان که رهبران آینده هستند مسئول نگهبانی از این امانت بزرگ الهی می باشد.

مقام معظم رهبری

اساتید و صاحب نظران و پژوهشگران و محققین باید به دنبال تدوین علوم انسانی منطبق با مبانی اسلامی بروند، یعنی علوم انسانی ای که بر اساس فلسفه نادرست و غلط مادی شکل نگرفته باشد...بالاخره اگر علوم سیاسی یا اقتصادی یا فلسفه یا مدیریت و بقیه علوم انسانی، مبتنی بر نگرش مادی به دنیا باشد و با ارزشهای مادی بنا شده باشد، طبعا نمی تواند خواسته ها و آرمانها جامعه ای را که مسلمان و مومن به معارف اسلامی هستند، برآورده کند.

 

بسمه تعالی

خیرمقدم ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی

جناب آقای دکتر محمد رضا تخشید

آغاز بهار علم و دانش را به شما دانشجویان عزیز جدید الورود تبریک و ورود شما به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را خیر مقدم عرض می نمایم  ، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران یکی از دانشکده های دانشگاه تهران و از قدیمی ترین دانشکده های مراکز تحصیلات تکمیلی در ایران است. در ابتدا این دانشکده فعالیت خود را با دو مدرسه حقوق و علوم سیاسی آغاز کرد. این دو مدرسه با تشکیل و ارائه فعالیت ها و برنامه های درسی به طور مشترک قبل از تاسیس دانشگاه تهران با هم همکاری می کردند. مدرسه علوم سیاسی رسما" فعالیت خود را از ۶ دسامبر ۱۸۹۹ آغاز کرد. چندی بعد علوم اقتصادی به عنوان شاخه سوم به آن اضافه می شود. در سال ۱۹۳۴ با تاسیس دانشگاه تهران این مدرسه به دانشکده حقوق و علوم سیاسی تغییر یافت. دانشکده حقوق و علوم سیاسی دوره های آموزشی حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خصوصی و اسلامی، حقوق عمومی، علوم سیاسی و روابط بین الملل را گسترش داده و اخیرا" رشته های از قبیل مطالعات منطقه ای، سیاست عمومی و حقوق بشر را در برنامه های خود ارائه می دهد.امیدوارم با تلاش و سعی علمی خود علاوه بر تحصیل درجات عالی علم و فضیلت در سنگر خدمت به جامعه خود موفق و موید باشید

گروه های آموزشی

علوم سیاسی - مطالعات منطقه ای -  روابط بین الملل - حقوق اسلامی و خصوصی - حقوق عمومی - حقوق جزا. جرم شناسی

فعالیت های پژوهشی

    چهار مرکز و مؤسسه تحقیقاتی وابسته به دانشکده حقوق و علوم سیاسی طیف وسیعی از پروژه های تحقیقاتی پایه ای و عملی در زمینه های مختلف حقوق و سازمان بین الملل، مطالعات مربوط به صلح، مطالعات منطقه ای، مسائل مربوط به بزه، مطالعات تطبیقی نظام های مختلف قانونی در کشورهای مختلف، حقوق بشر و دیگر مسائل و مشکلات اساسی جهانی را در بر می گیرد.

 امکانات آموزشی و پژوهشی

کتابخانه - سایت کامپیوتر - فصلنامه - مرکز مطالعات عالی بین المللی - مؤسسه تحقیقاتی علوم جزا و جرم شناسی - موسسه حقوق تطبیقی - مرکز مطالعات حقوق بشر

آشنایی مختصر با بخشهای دانشکده

الف- حوزه ریاست

در حال حاضر ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی بر عهده جناب آقای دکتر محمد رضا تخشید است. اتاق رئیس دانشکده در طبقه سوم ساختمان قدیم دانشکده واقع شده است.

ب-معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی(جناب آقای دکتر آقائی)

این معاونت از دو اداره و چند گروه آموزشی تشکیل می گردد که انجام کلیه امور آموزشی، بایگانی مدارک و مکاتبات مربوط به دانشجویان، اداره امتحانات، برنامه ریزی آموزشی و برگزاری امتحانات را بر عهده دارند. 3 بخش اصلی این معاونت عبارتند از:

1-اداره آموزش دوره کارشناسی: این اداره در 2 رشته حقوق و علوم سیاسی دانشجو می پذیرد و در ضلع شمال غربی طبقه اول مستقر است

2-اداره آموزش دوره های تحصیلا ت تکمیلی: با توجه به گستردگی و تنوع رشته های تحصیلی و مشتاقان زیاد تحصیل در این دوره ها، این اداره در مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق 8 گرایش، علوم سیاسی 4 گرایش، مطالعات منطقه ای5 گرایش و روابط بین اللمل یک گرایش و در مقطع دکتری رشته حقوق 4گرایش و رشته علوم سیاسی 4 گرایش و روابط بین الملل یک گرایش دانشجو می پذیرد. این اداره در ضلع شمال  غربی طبقه دوم مستقر می باشد.

3 – ضمنا مرکز آموزش های الکترونیکی (مجازی) نیز که به تازگی راه اندازی شده وفعلا در رشته های علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد از بخش های زیرمجموعه معاونت آموزشی و تحصلات تکمیلی می باشد.

4- گروهای آموزشی: این گروها نسبت به برنامه ریزی و ارائه دروس و نیز تایید و تصویب پایان نامه ها و دیگر امور آموزشی با همکاری ادارهای آموزش و معاونت آموزشی اقدام می نمایند. گروهای آموزشی در طبقات سوم و چهارم ساختمان اساتید مستقر می باشند.

ج- معاونت اداری مالی (سرکار خانم دکتر مصفا )

معاونت اداری مالی در طبقه همکف ساختمان اصلی دانشکده مستقر می باشد و وظیفه انجام کلیه امور مالی اداری، پشتیبانی،روابط عمومی و فناوری اطلاعات را برعهده دارد. امور مربوط به این معاونت در بخش های زیر انجام می شود:

  1. امور مالی و حسابداری

این اداره وظیفه تأمین اعتبار بودجه ها، دریافت و پرداخت هزینه های امور آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی را بر عهده داشته و از طریق ثبت و طبقه بندی اسناد مالی، امور دریافت و پرداختها گزارش های مالی را تهیه می نماید.همچنین امور کار پردازی،انبارداریفوصول شهریه های داشجوئی و دیگر در آمدها از وظایف آن است.

2- امور دبیرخانه

امور اداری و کارگزینی و رفاه اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشکده  وظیفه این اداره است . دریافت، ثبت نامه های دریافتی و ارسال آنها به داخل و خارج دانشگاه، تفکیک و توزیع نامه ها، پی گیری مکاتبات و ابلاغیه ها، دستورالعمل ها و نظارت برگردش امور اداری از دیگر وظایف این اداره می باشد.

3- امور پشتیبانی و تاسیسات

این اداره وظیفه خدمت رسانی به کلیه واحدها برای انجام بهتر وظایف محولخ به عهده دارد و از برگزاری کلیه جلسات اداری و دانشجویی و همایش ها پشتیبانی می کند.

این اداره ضمن بررسی نیازهای واحدهای مختلف دانشکده نسبت به تجهیز و ارتقا وسایل مورد نیاز، نوسازی ساختمان و فضای واحدها اقدام لازم معمول می دارد.

4- واحد روابط عمومی

کلیه وظایف ارتباطات،اطلاع رسانی، تبلیغات و انعکاس فعالیتهای دانشکده برعهده این واحد است. همچنین برگزاری همایشهای دانشکده را انجام می دهد.آماده سازی فضا و اجرای تشریفات رسمی برای جلسات، بازدیدها، میزبانی مهمانان از دیگر وظایف این واحد است.

5- کمیته فناوری اطلاعات

این واحد به تازه تأسیس به تجهیزات جدید فناوری اطلاعات مجهز و نظارت برکارکرد رایانه هافایجاد سیستم اینترنت بی سیم و پی گیری آن و همچنین پشتیبانی سایت دانشکده را به عهده دارد.

 

د-معاونت دانشجویی و فرهنگی(جناب آقای دکتر ساداتی نژاد)

این معاونت از 5 بخش اصلی  تشکیل شده و دفتر اصلی معاونت  در طبقه همکف جنب درب شمال شرقی دانشکده و ادارات مرتبط در طبقه دوم ساختمان قدیم ضلع جنوب شرقی واقع شده است  

1-امور دانشجویی

این اداره نسبت به تامین خوابگاه دانشجویی و دیگر خدمات رفاهی، وام های دانشجویی و بیمه دانشجویان اقدام می نماید و در ضلع جنوبی طبقه دوم مستقر می باشد.

*لازم به ذکر است این اداره جهت رفاه حال دانشجویان بر اساس مصوبات اداره کل امور دانشجویان  خدمات متعددی را ارائه می نماید که شامل امور خوابگاه،تغذیه،بیمه دانشجویی و امور مربوط به وام های دانشجویی می باشد دانشجویان محترم می توانند با درخواست خود متقاضی وام های مصوب بر اساس شرایط باشند ،مجموعه وام های دانشجویی عبارتند از :وام ازدواج-وام ودیعه مسکن-وام ودیعه مسکن متاهلین-ودیعه مسکن نخبگان-ودیعه مسکن دانشجویان غیر ایرانی-وام خرید لوازم اموزشی-خرید عینک-وام پایان نامه-وام ضروری حوادث غیر مترقبه- خرید کتب تخصصی تحصیلات تکمیلی-وام ویژه معلولین-و سایر وام های ضروری مانند زیارت عتبات و عمره دانشجویی

2-امور فرهنگی و فوق برنامه

 در حال حاضر در دانشکده حدود 10 تشکل و مجموعه فرهنگی مشغول فعالیت می باشند که در سال گذشته بیش از 80 جلسه و نشست فرهنگی در موضوعات مختلف سیاسی ،فرهنگی و مذهبی برگزار گردیده است معاونت دانشجویی فرهنگی نیز بعنوان مسئول  حمایت از بخش فرهنگی و امور دانشجویی  وظیفه خود می داند از برنامه تشکلها و مجموعه های فرهنگی حمایت نموده و بستر مناسبی برای ایجاد محیط پرنشاط فرهنگی سیاسی ایجاد نماید از جمله اقدامات خاص این معاونت مراسم تجلیل از ممتازین علمی،فرهنگی و ورزشی دانشکده در هر سال تحصیلی می باشد که در نوع خود قدرشناسی از تلاش های دانشجویان دانشکده محسوب می گردد  مجموعه های موجود دانشکده در حال حاضر به سه دسته تقسیم بندی می شوند:علمی، صنفی و فرهنگی سیاسی. که دانشجویان عزیز با عضویت در این مجموعه های می توانند علاوه بر فعالیت های اموزشی خود در بخش فرهنگی و سیاسی و امور دانشجویی تلاش نمایند همچنین معاونت بر حسب نیاز برنامه هایی نیز مانند اردوهای دانشجویی بصورت مستقل عندالزوم برگزار می نماید

3-امور ورزشی

این اداره برای ایجاد نشاط و شادابی دانشجویان زمینه لازم را برای فعالیتهای ورزشی مشتاقان فراهم می نمایدو در حد مقدورات و امکانات دانشکده با استفاده از ظرفیت ها و سالن های موجود در دانشگاه تهران برنامه ریزی برای فعالیت های ورزشی را بانجام رسانده تا دانشجویان بتوانند علاوه بر فضای علمی اوقات فراغت خود را با شرکت در برنامه ها و مسابقات ورزشی کامل نمایند

4-امور دانشجویان شاهد و ایثارگر

این دفتر رسیدگی و پیگیری امور آموزشی و رفاهی دانشجویان شاهد و ایثارگر را به عهده دارد و خدمات ویژه ای که از طرف اداره کل امور شاهد و ایثارگر اختصاص یافته در اختیار عزیزان شاهد و ایثار گر قرار خواهد داد دانشجویان می توانند جهت اطلاع بیشتر به بخش شاهد و ایثارگر واقع در طبقه دوم ساختمان قدیم ضلع جنوب شرقی مراجعه نمایند

5-دفتر مشاوره و ارتقاء تحصیلی

این دفتر با حضور یک نفر کارشناس جهت برنامه ریزی، اجرا و پیگیری برنامه های ارتقاء تحصیلی، پیشگیری از افت تحصیلی و پیگیری دانشجویان مشروطی و راهنمایی دانشجویان در زمینه برنامه ریزی درسی و ارائه راهنمایی و مشاوره در زمینه های مختلف عاطفی، خانوادگی، اضطراب، افسردگی و....و در صورت لزوم ارجاع به کارشناس متخصص ارائه خدمت می نماید. این دفتر در طبقه دوم ضلع جنوب شرقی  در مجموعه ادارات معاونت دانشجویی قرار دارد

ه-معاونت پژوهشی(جناب آقای دکتر ولی زاده)

از آنجا که گسترش مرزهای دانش و کشف حقایق برای توسعه هر چه بیشتر، بر مبنای پژوهش استوار است، این معاونت در چارچوب سیاست گذاریهای پژوهشی در سطح دانشگاه و دانشکده و با استمداد از موسسات پژوهشی موجود و با حمایت از پژوهشگران، در جهت ارتقاء پژوهش در حوزه های حقوق و علوم سیاسی در قالب ادارات ذیل فعالیت می نماید:

1-امور پژوهشی

این اداره وظیفه بررسی، تصویب و نظارت بر روند اجرای طرحهای تحقیقاتی اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشکده و حمایت مالی از آنها را بعهده دارد. همچنین وظیفه همکار ی، نظارت و رسیدگی به برگزاری همایش ها و سمینارهای علمی، نمایشگاه های گروها و رسیدگی به درخواست های فرصت های مطالعاتی و شرکت در همایش های بین اللملی و برگزاری کارگاههای علمی- آموزشی جهت ارتقاء سطح پژوهش در دانشکده را بر عهده دارد.

همچنین از پایان نامه های دانشجویی تحت عنوان طرح نوع ششم و اختصاص بودجه ای محدود بعد از تصویب موضوع پایان نامه(دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری) حمایت می نماید.

2-اداره تهیه و توزیع مواد و منابع علمی

این اداره وظیفه تهیه منابع و مواد علمی لازم و ارائه آن از طریق کتابخانه و مرکز فناوری اطلاعات به کلیه اساتید و دانشجویان را بر عهده دارد.

*لازم به ذکراست استفاده از پایان نامه ها فقط برای دانشجویان ارشد و دکتری و در صورت داشتن معرفی نامه از استاد مربوطه مجاز می باشد.

ی-دفترنهاد مقام معظم رهبری

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران دارای یک دفتر در دانشکده حقوق و علوم سیاسی می باشد که دانشجویان برای فعالیت های فرهنگی مذهبی می توانند با ارتباط با این دفتر از حمایت های فکری و معنوی آن استفاده نموده، و با مشارکت در برنامه های نهاد زمینه ساز توسعه و تعمیق آگاهیها و علائق اسلامی دانشجویان و تبیین ارزشهای اسلامی، رشد فضایل اخلاقی وبینش سیاسی در محیط دانشکده باشند این دفتر در طبقه سوم ساختمان جدید روبروی نمازخانه می باشد