اخبار و رویدادها

گزارشی از نشست " سرمایه گذاری خارجی مسئولانه برای توسعه پایدار "

گزارشی از نشست " سرمایه گذاری خارجی مسئولانه برای توسعه پایدار "


 

سرمایه گذاری خارجی مسئولانه برای توسعه پایدار

در ایام سالیاد مرحوم استاد مسعود طارم سری، از همکاران و پژوهشگران ارشد مرکز مطالعات عالی بین المللی، و در تکریم اصالت اخلاق و علم، مرکز مطالعات با همکاری انجمن ایرانی سازمان ملل متحد برنامه سخنرانی و بزرگداشتی، در تاریخ سه شنبه 28 آذر 1396 در سالن کنفرانس مرکز برگزار کردند. استاد مسعود طارم سرﯼ اﺯ چهرەهای نام ﺁشنا ی حوزه حقوق بین الملل و حقوق تجارت بین­المللی بود. در سال 1329 در رشت در خانواده ای فرهنگی بدنیا آمد و  ﺩر ﺁذر 1390 دارفانی را وداع گفت. او در سال 1355 با اخذ فوق لیسانس روابط بین­الملل با گرایش حقوق بین­الملل عمومی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. تلاش­های ایشان در حوزه " حقوق مالکیت فکری " (حقوق مالکیت صنعتی و کپی رایت)، مرحوم طارم سری را به چهره شاخص حقوق مالکیت فکری در ایران تبدیل کرد؛ چرا که وی نقش بسزایی در ترویج حقوق مالکیت فکری در ایران در قالب نوشتارهای مختلف، تدوین قوانین و حضور در مذاکرات مختلف ایفا کرد.

در برنامه سالیاد مرحوم طارم سری، دوستان و همکاران ایشان، آقای دکتر عبدالرحمن عالم و آقای دکتر بهرام مستقیمی نیز حضور داشتند. در ابتدای برنامه آقای دکتر سادات اخوی رییس مرکز مطالعات عالی بین­المللی، درباره فضایل انسانی و شخصیت اخلاقی آقای طارم سری مطالبی را بیان داشت. سپس سخنران برنامه، آقای دکتر محمدباقر شیخی، از پژوهشگران مطالعات بین­المللی دانشگاه تهران، ضمن برشمردن ویژگی­های ممتاز مرحوم طارم سری، و نیز تخصص و تسلط ایشان در حوزه­های مختلف حقوق بین-الملل، مسئولیت بین­المللی دولت­ها، سازمان ملل متحد و ....، باتوجه به حوزه کاری و علایق آقای طارم سری، موضوع سخنرانی خودرا معرفی کرد: " سرمایه گذاری خارجی مسئولانه برای توسعه پایدار "

ایشان با توجه به اثرات ناعادلانه سرمایه گذاری خارجی در کشورهای در حال توسعه، با تاکید بر سرمایه­گذاری مسئولانه در این حوزه، ضمن تفکیک موضوع سخنرانی خود به چهار بخش: سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذاری مسئولانه، توسعه پایدار و فرصت ها و موانع حقوقی در برقراری رابطه بین سرمایه گذاری و توسعه پایدار؛ به توضیح آنها پرداخت.

دکتر شیخی در تعریف سرمایه گذاری خارجی گفت: در یک معنا، به انتقال سرمایه های محسوس و نامحسوس از کشوری به کشور دیگر به منظور استفاده آنها برای ایجاد ثروت با نظارت کامل یا جزئی صاحب سرمایه اطلاق و به دو نوع مستقیم (FDI) و غیر مستقیم (Portfo) تقسیم می شود. وی ضمن اشاره به کارگزاران اصلی، سهامداران اصلی، ابزارهای اصلی و معیارهای حمایت از سرمایه گذاری خارجی؛ مسائل عمده آن را : معیارهای رفتار (FET)، عدم تبعیض (NT, MFN)، الزام اجرایی(PRs) ، حمایت فراگیر(UC) ، مصادره/ملی کردن و جبران خسارت، حل اختلاف، داوری بین المللی برشمرد و هدف غایی آن را حمایت از منافع خاص (Lex Specialis) عنوان کرد. وی سپس به قسمت مهم سخنرانی خود یعنی سرمایه گذاری مسئولانه پرداخت و آنرا سرمایه گذاری در مسیر توسعه پایدار، حاوی دسترسی به اطلاعات، شفافیت و پاسخگوئی، مبارزه با فساد، مشارکت عمومی، تحول مفاهیم حمایت و سهامداران و آشتی بین منافع خاص و منافع عام تعریف کرد و با این توضیح که هدف از سرمایه­گذاری خارجی مسئولانه رسیدن به توسعه پایدار است، گفت: توسعه پایدار، متضمن تعهدات عام بین­المللی است و طبق تعریف ارائه شده در کنفرانس جهانی سازمان ملل در موضوع محیط زیست و توسعه (1987)، توسعه پایدار (SD) توسعه­ای است برای برطرف کردن نیازهای نسل حاضر، بدون لطمه به توانایی و امکانات نسل های آینده در برطرف کردن نیازهای آنها. ایشان در پایان نتیجه گیری کردند که :

1.      توسعه پایدار امری حیاتی برای تنها زیست کره انسانی؛

2.      اجتناب ناپذیری سرمایه گذاری خارجی در مسیر توسعه پایدار؛

3.      ضرورت حرکت به سمت سرمایه گذاری مسئولانه؛

4.      صلح، امنیت، حقوق بشر و عدم فساد لازمه سرمایه گذاری مسئولانه؛

5.      نیاز به اراده و همکاری عمومی برای قرار دادن سرمایه گذاری روی ریل توسعه پایدار؛

6.       ضرورت استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های بخش خصوصی؛

7.      تلاش برای رفع موانع و استفاده از فرصت های حقوقی برای آشتی بین منافع خاص تجاری و منافع عام جهانی.

در پایان مراسم به سئوالات حضار پاسخ داده شد.