اخبار و رویدادها

گزارشی از بهره‌برداری از پروژه‌های مقاوم سازی، بهسازی و تجهیز دانشکده حقوق و علوم سیاسی

گزارشی از بهره‌برداری از پروژه‌های مقاوم سازی، بهسازی و تجهیز دانشکده حقوق و علوم سیاسی


 

 

 

بهره‌برداری از پروژه‌های مقاوم سازی، بهسازی و تجهیز دانشکده حقوق و علوم سیاسی

 

روز دوشنبه 12 آذر 1397 مراسم افتتاح و بهره برداری از طرح مقاوم سازی، بهینه سازی و تجهیز دانشکده حقوق و علوم سیاسی با حضور ریاست و هیات رییسه دانشگاه تهران، هیات رییسه دانشکده حقوق و علوم سیاسی، چندتن از شخصیتهای سیاسی و اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشکده در سالن شیخ مرتضی انصاری برگزار گردید.

در این مراسم چندتن از شخصیت­های علمی و سیاسی سخنرانی داشتند. در ابتدای مراسم دکتر محمد رضا تخشید، رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی ضمن ارائه گزارشی از روند آغاز و عملیاتی شدن طرح، از زحمات دست‌اندرکاران پروژه بهسازی و مقاوم‌سازی دانشکده قدردانی کرد و گفت: هنگامیکه از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اجرای طرح کلی مقاوم‌سازی فضاهای آموزشی به تصویب رسید، پس از بررسی‌های انجام شده در سال‌های ۹۲ و ۹۳، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، ‌به عنوان اولویت انجام طرح مقاوم‌سازی انتخاب شد و در راستای این امر، در اواخر سال ۹۳ تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه تهران و وزارت علوم منعقد گردید و متعاقب آن، کار مقاوم‌سازی در شهریور سال 94 آغاز و با توجه به تأکید رییس دانشگاه تهران، طرح مقاوم‌سازی همراه با انجام بهینه‌سازی همراه شد.

ایشان همچنین با بیان این نکته که حفظ هویت دانشکده دستور اصلی کار بوده و است، به موضوع حفظ قدمت و ارزش‌های تاریخی بنای دانشکده حقوق و علوم سیاسی اشاره کرد و ادامه داد: تمام تلاش بر این بودکه طی طرح مقاوم‌سازی، کمترین آسیب به بافت هویتی قدیمی دانشکده وارد شود؛ حتی برخی از مکان‌ها که در چندین سال گذشته دست‌خوش تغییرات شده بودند، به حالت اولیه بازگردانده شدند و در راستای این امر مهم سازمان میراث فرهنگی بر روند کار نظارت داشتند.

وی اتمام طرح را شروعی برای آینده ای بهتر برای دانشکده و  موفقیت آن را راه‌گشای اجرای طرح مقاوم‌سازی در دیگر دانشگاه‌های سراسر کشور دانست. دکتر تخشید همچنین با بیان تلاش های صورت گرفته جهت تهیه منابع مالی طرح، از وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و از دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، بخاطر شروع طرح مقاوم سازی و عقد قراردادهای مربوطه با وزارت متبوع؛ دکترعباس مصلی نژاد، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی و بنیاد فرهنگی مصلی نژاد از حامیان مالی طرح که تجهیز، بهینه­سازی و به‌روزسازی کتابخانه دانشکده حقوق و علوم سیاسی، تالار شیخ مرتضی انصاری و برخی دیگر از بخش­های دانشکده با مساعدت‌های ایشان تحقق پذیرفت، همچنین از دیگر میهمان مراسم دکتر عباس آخوندی وزیر پیشین راه و شهرسازی که در زمان تصدی پست وزارت از این طرح حمایت مالی داشت و نیز از صبر و تحمل همکاران دانشکده حقوق و علوم سیاسی و زحمات و پیگیری­های دکتر نسرین مصفا، معاون اداری و مالی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و همکارانشان تشکر و قدردانی نمودند.

در ادامه مراسم رئیس دانشگاه تهران در خصوص پروژه مقاوم سازی مطالبی را بیان داشت و گفت: با اینکه بحث مقاوم‌سازی در دستور کار وزارت عتف بود، اما هیچ دانشگاهی زیر بار مقاوم‌سازی نرفته بود، اما دانشگاه تهران از این جهت یک کار کاملاً نوآورانه و ابتکاری انجام داد. در دانشکده‌ای که دانشجویان تحصیل می‌کنند، استادان حضور دارند و ما امکان فضای جایگزین را نداریم. اگر چه سعی کردیم مکان‌هایی را در اختیار دانشکده قرار دهیم، ولی به طور کامل این کار صورت نگرفت. فعال بودن دانشکده و مقاوم‌سازی یک ریسک بسیار بزرگی بود و حدود دو سال طول کشید تا ما به این تصمیم مهم دست یاییم. یکی از دلایلی که هزینه در این پروژه افزایش پیدا کرد و زمان اجرا طولانی شد، تعهد دانشگاه به رعایت اصول و شرایط میراث فرهنگی بود.

دکتر نیلی احمدآبادی ضمن بیان تعامل و حضور دانشگاه تهران در جامعه متذکر شد که دانشگاه تهران در بین دانشگاه‌های کشور بیشترین ارتباط را با خیرین و واقفین دارد و بعد از مدرسه‌سازی بیشترین کمک را از آنها در سطح ملی دریافت می‌کند. ایشان اضافه کرد: بخشی از بهسازی این دانشکده توسط بنیاد مصلی‌نژاد صورت گرفته است که برای ما فراتر از ارزش مادی است و نشان‌دهنده این مطلب است که جامعه از کاری که دانشگاه انجام می‌دهد راضی است. البته این نکته برای ما تعهد ایجاد می‌کند، تا به ارزش‌ها و اصول خود بیش از گذشته اعتقاد داشته باشیم و ادامه دهیم و من از دکتر مصلی نژاد، مدیرعامل بنیاد مصلی نژاد که همواره یاریگر دانشگاه‌ها بوده‌اند، قدردانی می‌کنم.

رئیس دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: من از دانشجویان استادان و کارکنان که در این مدت متحمل زحمت شده‌اند، عذرخواهی می‌کنم، کار ارزشمند و بسیار بزرگی انجام شده است. هم‌چنین از وزارت راه و شهرسازی و کمک‌هایی که از طرف آن وزارتخانه در زمان تصدی آقای دکتر آخوندی صورت گرفت، قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه اعتقاد ما بر این است که هر کمکی که به دانشگاه می‌شود حتماً باید نوشته و ثبت شود و در دید همگان و به‌ویژه دانشجویان قرار گیرد،  این شیوه را بعنوان یک بخشی از تعلیم و تربیتی دانست که یک دانشجو در دانشگاه فرامی‌گیرد. دانشجو یاد می‌گیرد کسانی بودند که می‌توانستند کمک نکنند، ولی با خواسته قلبی بخشی از ثروت خود را تقدیم دانشگاه کردند، تا دانشجویان بتوانند بهتر درس بخوانند. پس دانشجویان هم باید این را به‌‌عنوان یک ارزش بپذیرند و در همین مسیر گام بردارند.

از دیگر میهمانان برنامه شهردار تهران بود. دکتر پیروز حناچی، در این مراسم ضمن تجلیل از عملکرد خیرین به‌ویژه بنیاد نیک‌اندیش مصلی‌نژاد گفت: به اعتقاد من دانشگاه تهران به جهت قدمت و اهمیت در کشور جزو موارد نادری است که پتانسیل ثبت جهانی دارد. وی به دانشگاه  تهران تبریک گفت که مرمت و بهسازی را جایگزین تخریب و بازسازی کرده است و این نگاه را به‌ویژه در مکان‌هایی که ساختار علمی و تاریخی دارند، کمک‌کننده به کشور و این رویکردرا حتی با محیط زیست نیز سازگارتر دانست.

در ادامه دکتر عباس مصلی نژاد، مدیرعامل بنیاد مصلی‌نژاد با بیان اینکه همه ما یک بار به دنیا آمده‌ایم اما برخی از انسان‌ها برای بار دوم به دنیا می‌آیند، گفت: بار اول در اختیار ما نیست و غیر ممیز هستیم. بسیاری از مردم با همان تولد اول از دنیا می‌روند و یک عده محدودی از آدم‌ها برای بار دوم به دنیا می‌آیند. آنهایی که برای دومین بار به دنیا می‌آیند، کسانی هستند که از خویشتن خویش متولد می‌شوند. که البته تعداد آنها بسیار کم است، کسانی که تعریف مفاهیم را می‌دانند و نسبت به دنیای مدرن آگاهی دارند. وی در ارتباط با علم و قدرت، و تکنولوژی و ثروت چنین اظهار داشت: باید بدانیم که از دل علم قدرت بیرون می‌آید و از تکنولوژی، ثروت زاییده می‌شود؛ اگر کسانی بخواهند با علم مخالفت کنند هیچ زمانی صاحب قدرت نخواهند شد و اگر در برابر تکنولوژی جبهه بگیرند هرگز صاحب ثروت نمی‌شوند. اگر برای مفاهیم تعریف نداشته باشیم، طبیعتاً نمی‌توانیم از این پدیده‌ها استفاده بهینه کنیم. در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم، رقابت بسیار تنگاتنگی وجود دارد که باید از کوچک‌ترین فرصت‌ها بهره بگیریم. ایشان همچنین در خصوص نقش خود در طرح­های آموزشی تصریح کرد: کارهایی که در وزارت علوم، آموزش عالی کشور و یا در حوزه آموزش پرورش انجام شده، نه توسط بنده بلکه توسط بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد شکل گرفته است. بنده معلمی هستم مانند دیگر همکاران که در دانشگاه تدریس می‌کنم و عمده کارهای خیرخواهانه از طرف بنیاد مصلی‌نژاد صورت می‌گیرد. او در ارتباط با دینی که بعنوان تحصیلکرده دانشکده حقوق و علوم سیاسی دارد اظهار داشت: من خود عضو هیأت علمی این دانشگاه هستم و از همه مهم‌تر در این دانشکده درس خوانده‌ام و به آن مدیون هستم. همه کسانی که در این دانشگاه درس می‌خوانند دینی دارند که باید تلاش کنند در حال و یا آینده آن را بپردازند. دانشجویانی که روی میز و صندلی خیرساز درس بخوانند، یقیناً در آینده خیر خواهند شد.

از دیگر دست اندرکاران طرح مقاوم سازی، دکتر مهدی قاسمیه، مدیر کل طرح‌های عمرانی و پشتیبانی دانشگاه تهران بود که با بیان مطالبی در خصوص روند آغاز و انجام طرح، دشواری های راه و حمایت­های مالی طرح بیان داشت که به دلیل قدمت ساختمان سیستم تاسیساتی فرسوده و اینکه یک دوره هم دچار آتش سوزی شده بود با همفکری و هماهنگی‌های صورت گرفته مقرر شد علاوه بر بحث مقاوم‌سازی، نوسازی تجهیزات دانشکده هم انجام گیرد. سپس بعد از انجام مناقصه و طی انعقاد قراردادی که شامل مقاوم‌سازی و تجهیز تأسیسات می‌شد، فاز اول این طرح  یعنی بال جنوبی آن در سال ۹۵ وهم‌چنین بال شمالی در سال ۹۶ تحویل دانشکده شد که در این میان نوسازی سالن‌ها و تجهیز تالارها، تجهیز و نوسازی کتابخانه‌ها و بازسازی سرویس‌های بهداشتی توسط بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد صورت گرفته است.

طرح مقاوم‌سازی، بهسازی و تجهیز ساختمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران از سال ۱۳۹۴ آغاز و در آذر سال ۱۳۹۷ با حضور مسئولان دانشگاه، شهردار تهران، وزیر سابق راه و شهرسازی، دانشجویان و کارکنان طی مراسمی افتتاح و به بهره‌برداری رسید و در پایان مراسم از دست‌اندرکاران این طرح تقدیر به‌عمل آمد.