اخبار و رویدادها

گزارشی از برگزاری آیین نکوداشت استاد سید محمد رضوی

گزارشی از برگزاری آیین نکوداشت استاد سید محمد رضوی


 

آیین نکوداشت دکتر سید محمد رضوی

در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد

 

آیین نکوداشت استاد بزرگ اندیشه سیاسی دکتر «سید محمد رضوی» عصر سه شنبه 10 اردیبهشت 98 با حضور استادان، دانشجویان، دوستان و شاگردان ایشان در در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.
در ابتدای برنامه، دکتر علی اصغر قاسمی، رییس خانه اندیشمندان علوم انسانی، ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور سخنرانان و میهمانان مراسم، با گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری، هفته معلم را به اساتید بزرگوار تبریک گفت. سپس از خانواده دکتر رضوی و بخصوص دختر ایشان دکتر شهرآشوب رضوی بابت اجازه برگزاری این مراسم به خانه اندیشمندان علوم انسانی تشکر کرد و در خصوص تمهیدات برگزاری آیین نکوداشت دکتر رضوی، از همراهی و میزبانی دانشکده حقوق و علوم سیاسی و همکاری و تلاش انجمن علوم سیاسی ایران و بنیاد فرهنگی دکتر مصلی نژاد و نیز شورای گروه علوم سیاسی خانه اندیشمندان علوم انسانی که بمدت سه سال پیگیر به ثمر رساندن این مراسم بودند، سپاسگزاری کرد. وی از دکتر ابوالفضل دلاوری شاگرد استاد که با بهره گیری گسترده از ظرفیت ها و ارتباطات خود در مهیاکردن برگزاری مراسم و نیز آماده سازی دو جلد کتاب « اندیشه سالار سپهر سیاست» شامل مجموعه مقالات اهدایی به استاد و «معرفت، ارزش های اخلاقی و قدرت در علوم سیاسی» که مجموعه مقالات دکتر رضوی است، قدردانی کرد.

دکتر قاسمی درپایان سخنانش، تکریم از فضیلت و فرزانگی و تجلیل از مقام علم و عالم در ایران زمین را ریشه دار در سنت­های کهن ملی و فرهنگ غنی اسلامی دانست و گفت: براین اساس خانه اندیشمندان علوم انسانی تجلیل از مقام فرهیختگان و فرزانگان حوزه علوم انسانی کشور را جزو اهداف و رسالت­های خود پنداشته است. بزرگانی که عمر عزیز خود را مصروف تحصیل علم و دانش و کسب فضایل اخلاقی کردند و ذخایر علم و دانش  خودرا سخاوتمندانه در اختیار جویندگان دانش و فضیلت و پویندگان راه تعالی و پیشرفت جامعه قرار داده اند و در این مسیر دشوار، چراغ راه خیل عظیمی از دانش پژوهان شده اند.  

سخران بعدی دکتر محمدرضا تخشید، رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که ضمن خوشامدگویی به اساتید و شرکت کنندگان در مراسم، با برشمردن ویژگی های شخصیتی و علمی استاد رضوی اظهار داشت: باید از این استاد به عنوان بزرگترین استاد اندیشه های سیاسی نه تنها در دانشکده حقوق بلکه تمام مراکز علمی ایران یاد کرد. وی متعلق به دوره طلایی اندیشمندان علوم سیاسی دانشگاه تهران است که در دهه های شصت و هفتاد خورشیدی در این دانشگاه فعالیت داشتند.
دکترتخشید، حوزه تخصصی دکتر رضوی را اندیشه های سیاسی معرفی کرد و گفت: این حوزه به­عنوان یکی ازحوزه های پیچیده و سخت علوم سیاسی به شمار می رود و دکتر رضوی در این حوزه استادی برجسته و صاحب نام هستند. دکتر تخشید، از دکتر رضوی به عنوان استادی زبردست و توانمند در عرصه انتقال مفاهیم دشوار علوم سیاسی به دانشجویان یاد کرد و وی را مظهر اخلاق و اصول دانست. در ادامه برنامه، استادان علوم سیاسی و نیز شاگردان ایشان در خصوص این استاد برجسته علوم سیاسی مطالبی بیان داشتند.
دکتر قاسم افتخاری استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در سخنانی به بیان خاطراتی از دوستی ها و همکاری های خود با دکتر رضوی در دوره پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن پرداخت و از دکتر رضوی به عنوان یک ملی گرا و وطن پرست یاد کرد که مدتی نیز به جزیره خارک تبعید شد و گفت: آن جمع در سال 57 بیانیه ای صادر کرد مبنی بر اینکه شاه باید از قدرت کنار برود و حکومت جمهوری بدون هیچ پیشوند و پسوندی روی کار آید و فرآیند انتقال قدرت با نظارت بین المللی انجام شود که شرایط ناگوار نشود.
دکتر فرهنگ رجایی از اساتید علوم سیاسی نیز در سخنانی از دکتر رضوی به عنوان الگویی مشوق برای دانشجویان و حتی دیگر استادان علوم سیاسی یاد کرد و گفت: ایشان در تعلیم دهندگی نیز تصویرگر اندیشه بود و از همه آموزه ها و هنر خود برای انتقال مفاهیم سیاسی استفاده می کرد؛ او مثل یک نقاش و سینماگر اندیشه های سیاسی را برای دانشجویان تصویرسازی می کرد و به اندیشه خود صدا و سیما می بخشید.

دکتر عباس مصلی نژاد، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و از شاگردان دکتر رضوی، درباره ایشان گفت: آنچه از دکتر رضوی آموختم، آرامش بود که تمام اندوخته های من از این استاد بزرگوار است. هیچوقت ایشان را نه عصبانی دیدیم و نه خوشحال. از ابتدا تا انتهای کلاس، درس استاد فقط آموزش بود. چیز دیگری که از ایشان آموختیم اعتماد بود، اعتمادی که در خود ایشان بود و به شاگردانشان منتقل می کردند. دکتر مصلی نژاد خطاب به دکتر رضوی گفت: ما مدلهایی هستیم در الگوی شما که برای ما یک الگو بودید. ما همیشه پاسدار و وامدار آنچه که شما به ما آموختید هستیم: نظم، اخلاق، قانونمداری و پاسخگویی. 

سپس با دعوت از دکتر رضوی و دخترشان،  از  کتاب های «اندیشه سالار سپهر سیاست» و «معرفت، ارزش های اخلاقی و قدرت در علوم سیاسی»، رونمایی شد.

در ادامه دختر استاد، در ابتدا از جانب پدرشان و خانواده دکتررضوی از دست اندرکاران مراسم نکوداشت تشکر کردند و از تربیت خانوادگی و منش پدرشان گفتند. از عقاید ایشان در خصوص کرامت انسانی، دموکراسی، برابری، آزادی، عدالت اجتماعی و اینکه این منش ایشان محدود به محیط دانشگاه نبود و در خانواده و روابط شخصی ایشان نیز وجود داشت. وی همچنین در قسمت دیگری از سخنانش گفت: من بعنوان یک محقق حوزه زنان و کودکان با توجه به آنچه در زندگی خانواادگی ام آموخته ام معتقدم دموکراسی، برابری، احترام به کرامت انسانی و عدالت از خانه شروع می شود و بدون رعایت حقوق زنان و کودکان در محیط خانه و خانواده دسترسی به این ایده آلها در سطح جامعه محقق نخواهد شد.

از دیگر سخنرانان شاگردان ایشان دکتر داوود فیرحی و دکتر احمد خالقی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه تهران بودند که بر ویژگی های ایشان از جمله استاد ایده آل در حوزه تخصصی اندیشه سیاسی بودن، زمان شناسی، تعهد، رآفت، نظیف بودن یاد کردند.

در پایان دکتر نسرین مصفا استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران، نیز ضمن بیان خصائل نیکوی استاد، از همسر ایشان یاد کردند که با وجود بودن چنین همسر متشخصی، استاد فرهیخته ای چون دکتر رضوی استادی موفق بودند. ایشان همچنین از خانواده دانشکده حقوق و علوم سیاسی که مفتخر شد بعنوان خانه دوم دکتر رضوی، این مراسم را برگزار کند، تشکر کرد. وی دانشگاه تهران را عمارتی دانست که سالهای زیادی است بنا شده و دوران پرپیچ و خمی را گذرانده است و بزرگترین نعمتش این است که انسانهای بزرگی در آن تحصیل و تدریس و اداره اش کردند؛ تا این بنا بعنوان مادر دانشگاههای ایران و خانه بسیاری از بزرگان این کشور پابرجا باشد. وی با توجه به حضور پرشور شرکت کنندگان در مراسم نکوداشت دکتر رضوی و با توجه به روحیه تلاشی که جهت برگزاری آن صورت گرفت، پیشنهاد پایه گذاری بنیاد حامیان دانشکده حقوق و علوم سیاسی را مطرح ساخت.

آیین نکوداشت دکتر رضوی  با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی، دانشگاه تهران، بنیاد فرهنگی مصلی نژاد و انجمن علوم سیاسی ایران برگزار شد.
علی اصغر قاسمی مدیرعامل خانه اندیشمندان علوم انسانی در این آیین گفت که برگزاری این مراسم پاسداشت از سه سال پیش در دستور کار این نهاد بود و سرانجام با همکاری همه دست اندرکاران به ثمر نشست.
وی برگزاری آیین های نکوداشت از مفاخر علوم انسانی را رویکرد جدی خانه اندیشمندان علوم انسانی برشمرد و تاکید کرد: این مفاخر کسانی هستند که با تربیت چند نسل از دانشجویان رشته های علوم انسانی، چراغ این علوم را در ایران برافروخته نگه داشته اند.