اخبار و رویدادها

درگذشت پدرحقوق کار ایران

درگذشت پدرحقوق کار ایران


 

پدر حقوق کار ایران درگذشت

دکتر عزت الله عراقی استاد برجسته حقوق پس از مدتها تحمل رنج بیماری به رحمت ایزدی پیوست

دکتر عزت‌الله عراقی، استاد فرزانه دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در سال 1319 در شهر کرمان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رساند و پس از آن موفق به اخذ درجة لیسانس در رشتة حقوق از دانشگاه تهران در سال 1342 شد. سپس با دریافت بورسیه از همان دانشگاه به کشور فرانسه عزیمت کرد و در رشتة حقوق به اخذ درجة دکترا نایل گردید.  دکتر عراقی محضر بزرگانی چون مرحوم آموزگار، مرحوم آیة‌الله سیدالعراقین (والد ایشان) و مرحوم آیة‌الله فقیه درک کرد.   استادداستان ورود خود را به رشته حقوق یک اتفاق خوانده و می گفتند: "در کلاس پنجم دبستان بودم که قانون ملی شدن صنعت نفت ظهور کرد و آن زمان براساس شوری که داشتیم می‌دیدیم که انگلیسی‌ها می‌خواهند چه بلایی بر سر مملکت بیاورند و وضعی را به وجود آوردند که خیلی از استادان حقوق رفتند و خانه ویران شده مصدق را می‌دیدند و کیف می­کردند. این وضع اسفبار بود. در جریان محاکمه مصدق هم با افکار رجال سیاسی از طریق روزنامه‌ها آشنا شدم که یکی از آن رجال دکتر غلامحسین صدیقی بود. بعد از تمام دوره متوسطه علی‌رغم اصرار پدرم برای رفتن من به حوزه علمیه، وارد حوزه حقوق خصوصی شدم".

دکتر عراقی پس از بازگشت از فرانسه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران مشغول به خدمات علمی و فرهنگی شدند. از جمله خدمات علمی ایشان، تألیف کتاب "حقوق بین‌المللی کار" است که در دوره هفتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

آیین نکوداشت دکتر عزت الله عراقی با نام " در ستایش داد، مهر و فرزانگی" با هدف بزرگداشت مقام علمی و به پاس پنجاه سال خدمات این استاد بزرگ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در عصرگاه روز دوشنبه 22 آذر 1395،  برگزار شد. در این آیین، خانواده استاد، استادان پیش کسوت دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه ها، مقامات کشوری، دانش آموختگان حقوق و علاقمندان ایشان از سراسر کشور حضور داشتند.

سرانجام در صبحگاه شنبه 20 آبان 1396 روح این انسان وارسته، پس از نیم قرن خدمات شایان علمی به ملکوت اعلی پیوست. ما بار دیگر در صبحگاه دوشنبه 22 آبان، ساعت 8:30 در دانشکده حقوق و علوم سیاسی گردهم خواهیم آمد تا ضمن وداع با آن عزیز فرزانه پیکر ایشان را تا آخرین منزل همراهی کنیم. روحش با آرامش ابدی قرین باد.